Loading

Jezus w Islamie

Isa (Jezus)

Isa bin Marjam (عيسى بن مريم) - arabskie i muzułmańskie imię jednego z proroków islamu - Jezusa. Jego imię jest wspominane ponad 20 razy w Koranie.

Według Koranu był prorokiem, ale nie był Bogiem; drugą osobą chrześcijańskiej Trójcy. Ortodoksyjny islam zaleca oddawanie czci wyłącznie Allahowi, dlatego ubóstwianie go przez chrześcijan uznaje za odchylenie. Według Islamu Koran stoi tym samym na straży czystego monoteizmu (tawhid) zamykającego się w formule "nie ma boga prócz Allaha".

Koran uznaje znaczenie nauczania Jezusa i boskie natchnienie słów, które przekazywał. Wzywa muzułmanów do oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa:

Jezus będzie przykładem i nauką poprzedzającą zbliżenie ostatecznego sądu. Strzeżcie się wątpić o jego przyjściu. Niech szatan nie sprawi abyście odrzucili te prawdę; on jest waszym otwartym nieprzyjacielem. Skoro Jezus pokazał się wśród cudów na ziemi, rzekł do ludzi: Przychodzę objawić wam prawdę, i oświecić was w wątpliwościach waszych. Bójcie się Boga a mojej nauki trzymajcie się. On jest moim i waszym Panem! służcie Mu, oto jest droga zbawienia. (Koran, 43:61-64 TB tłumaczenie/interpretacja Jana Murzy Tarak Buczackiego, Warszawa 1858).

Koran o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa wypowiada się następująco:

Bóg powiedział do Jezusa: zesławszy na Ciebie śmierć, wzniosę cię do Siebie, będziesz uwolnionym od niewiernych i nad nich, aż do dnia sądnego będą wywyższeni ci którzy za tobą pójdą; wszyscy do mego powrócicie sądu, a ja wasze sprawy rozsądzać będę. (Koran, 3:48, tłum. Jan Murza Tarak Buczacki).

I rzekli [Żydzi]: skazaliśmy na śmierć Mesjasza, Jezusa Syna Marji posłańca Bożego; lecz oni go nie skazali na śmierć i nie ukrzyżowali: postać pozorna ciała zwiodła ich okrucieństwa. Ci, którzy się o to sprzeczają, zostają w samych wątpliwościach, nie oświeca ich prawdziwa nauka, a tylko sposób ich sądzenia. Oni nie zabili rzeczywiście Jezusa; Bóg go wziął do siebie, ponieważ On jest potężny i mądry. (Koran, 4:155, tłum. J.M.T.B.).

W ostatnich zdaniach cytatu jest mowa o Żydach oraz o ich przekonaniu na temat tego, iż „zabili Jezusa". Koran poucza w tym względzie Muzułmanów (a także Żydów), iż Żydzi (ani Rzymianie) nie zabili Jezusa, bowiem Jezus - po "zesłaniu na niego śmierci" zmartwychwstał, a jego dusza przebywa u Allaha. Ukrzyżowanie Jezusa i śmierć jego ciała na krzyżu była chwilowa a nie ostateczna i dokonana raz na zawsze – jak chcą tę sprawę widzieć niektórzy Żydzi. Koran mówi o Żydach, którzy chełpią się, iż „zabili Jezusa", że „zostają w samych wątpliwościach, nie oświeca ich prawdziwa nauka, a tylko sposób ich sądzenia”. Zydzi nie rozumieją bowiem znaczenia osoby Jezusa ani jego zmartwychwstania.

żródło: Wikipedia.org

1 komentarz:

Czy jesteś za wprowadzeniem Euro w Polsce?

Czy popierasz produkcję GMO - żywność modyfikowaną genetycznie?

Czy zaszczepisz się przeciw świńskiej grypie?

Czy weźmiesz udział w globalnej medytacji w danich 17-18 Lipca 2010?